Zayıflama

Soğuk Lipoliz ile Bölgesel Zayıflama

Soğuk lipoliz ile tek seansta 2-8 cm incelme sağlanabilmektedir. Soğuk lipoliz yönteminde incelme istenen bölgeye -10 dereceye kadar soğutma işlemi uygulanır. Yağ hücreleri soğuğa maruz kaldığında parçalanmaya ve ölmeye başlar, böylece bölgesel incelme sağlanır.

Ameliyatsız zayıflama yöntemleri arasında olan soğuk lipoliz bıçak altına yatmaktan korkan ve invaziv prosedürlerden kaçınan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir yağ parçalama işlemidir. Soğuk uygulanması ile yağ hücrelerinin zarar görmesi neticesinde azaltılmasının sağlandığı bu yöntem bir saat içerisinde uygulama yapılan bölgede %20 oranında yağ hücresinin parçalanmasına olanak tanır. Tek seansta ortalama 2-8 cm arası incelme sağlanabilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk lipoliz, cildin altında bulunan yağların soğuk uygulaması ile azaltılmasının amaçlandığı bir prosedürdür. Cerrahi bir işlem olmamasının yanı sıra uygulanması esnasında iğneye de ihtiyaç duyulmaz. Ameliyatsız incelme prosedürlerinden biri olan bu uygulamada istenmeyen yağların çevre dokuya zarar vermeden ortadan kaldırılması sağlanır. Cerrahi aletler veya iğne ile uygulanmadığı için acıya veya ağrıya neden olmaması onu liposuction işlemine karşı iyi bir alternatif konumuna koyar.

soğuk lipoliz

Soğuk lipoliz uygulaması, yağ hücrelerinin dondurulması ve bu dondurma esnasında zarar görmesi prensibine dayanır. Doktorunuz bu işlem için özel olarak geliştirilmiş bir aleti incelme hedeflenen bölgelere uygular. Donan hücreler zarar görür ve ölür. Böylece işlem yapılan bölgelerde yağ hücrelerinde azalma ve neticede incelme sağlanır. İşlemden sonra birkaç hafta içerisinde vücut bu ölü yağ hücrelerini temizler ve karaciğer vasıtasıyla vücuttan uzaklaştırır. 2010 yılında FDA (Amerika Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından da onaylanmış bir yöntem olması ile güvenilirliğini ve etkinliğini de kanıtlamıştır.

Soğuk Lipoliz Nasıl Yapılır?

Bu uygulama esnasında dondurma işlemi kontrollü bir şekilde yapıldığı için endişe etmeniz gerekmez. Kesi yapılmaması ve iğne gerekmemesi işlem kolaylığı sağlarken bu işlem için özel olarak geliştirilen alet de son derece güvenlidir. Uygulama esnasında doktorunuz uygulama bölgelerini cihazın pedleri arasına yerleştirir. Bu pedler hızlı bir şekilde soğur ve etkisini gösterir. Toplamda yarım saat ile 1 saat arası incelme hedeflenen bölgeler bu pedlerin arasında tutulur ve bu esnada yağ hücrelerinde yaklaşık olarak %20 oranında azalma sağlanır.

soğuk lipoliz

İşlem kısa sürmesine rağmen tam olarak etkilerinin görülmesi için birkaç ay beklenmesi gerekir. Bunun nedeni ölen hücrelerin vücuttan temizlenmesinin ve tam doku kaybının gerçekleşmesi için belli bir süre geçmesinin gerekli olmasıdır. Tek seansta hedeflenen miktarda yağ hücresi ölümü gerçekleşmez ise birden fazla seans uygulanarak işlemin etkileri pekiştirilebilir.

Soğuk Lipoliz Hangi Bölgelere Uygulanır?

Soğuk lipoliz vücudun birçok bölgesinde bulunan yağ birikimlerinin azaltılması için başarılı bir şekilde uygulanabilir. Bu bölgeler arasında kalça, karın, gıdı bölgesi, yan bölgeler, bacaklar ve kollar bulunur.

Soğuk Lipoliz Kimlere Yapılmaz?

Soğuk lipoliz uygulaması genellikle diyet ve egzersize rağmen kilo vermekte zorlanan insanlar için uygun bir uygulamadır. Hiçbir çaba harcamadan birkaç kilo vermek isteyen kişilerin doğrudan bu yöntemi denemesi tavsiye edilmez. Ayrıca cildiniz çok gevşemiş ise, kriyoglobulinemi olarak adlandırılan ve soğuk havada kanda anormal proteinlerin olduğu bir hastalıktan mustarip iseniz, paroksismal soğuk hemoglobinüri olarak adlandırılan ve soğukta gelişen bir tür aneminiz var ise ve soğuk alerjiniz var ise bu işlem için uygun bir aday değilsinizdir.

Soğuk Lipoliz Faydaları

Soğuk lipoliz uygulamasının en önemli faydası ve avantajı ameliyatsız zayıflama olanağı sağlamasıdır. Ameliyatsız zayıflama yöntemleri arasında uygulama kolaylığı sunması ve bir saatte tamamlanması da tercih edilmesinin bir başka nedenidir. Cerrahi bir işlem olmadığı için sonrasında bir iyileşme süreci gerekmediği gibi herhangi bir yara izi kalması da söz konusu değildir. Yan etkileri ve riskleri minimal düzeyde olan bu zayıflama yönteminin FDA onaylı olması da onun güvenliğini desteklemektedir.

Soğuk Lipoliz Zararları ve Yan Etkileri

FDA tarafından onaylanmış güvenli bir uygulama olsa da soğuk lipolizin de her işlem gibi bazı zararları ve yan etkileri olabilir. Bu yan etkileri genellikle basit ve işlemin yan etkileri ile sınırlıdır ancak bazı yan etkilerin ciddi sonuçları olabilir. Basit yan etkilerden biri işlem esnasında pedlerin arasına yerleştirilen dokuda bir çekilme hissi olmasıdır. Bu bölgede ayrıca hassasiyet, kızarıklık ve işlem sonrası şişme meydana gelebilir. İşlem sonrasında ağrı ve sinir ağrısı olma riski az da olsa bulunur. Ağrı ve batma hissi muhtemelen soğuk uygulamasından kaynaklanmaktadır ve işlemden sonra 2 hafta içerisinde geçmesi beklenir.

Soğuk lipoliz uygulamasının oldukça nadir görülen fakat bir o kadar da ciddi bir yan etkisi paradoksal adipoz hiperplazisidir. Daha çok erkeklerde görülen bu yan etkide azalması gereken yağ dokusunda tam tersi büyüme meydana gelir. Oldukça nahoş ve istenmeyen bu durumun tam olarak neden kaynaklandığı ise tespit edilememiştir. Kendi kendine geçme meylinde olmayan bu sorun ciddi bir hastalığa neden olmasa da estetik kaygılardan ötürü arzu edilmeyen bir durumdur.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

  1. aysel karaca dedi ki:

    Doktor hanım acaba tek seansta kesin çözüm soğuk lipoliz midir?

  2. züheyla uygur dedi ki:

    merhaba Gönül hanım, sizin kliniğinizde geçen sene lipoliz ypatırmıştım ve çok faydasını görmştüm, ama bu pandemi sürecinde hareketsiz kalmak ve yeme alışkanlığımdan dolayı tekrar kilo aldım :(( 2 seans daha lipoliz yaptırmak istiyorum. randevu için iletişime geçerseniz sevinrm.