Saç

Kök Hücre Saç Tedavisi

Kök hücre ile saç dökülmesi tedavisi; saçların zaman içinde canlılığını yitirmesi, seyrelmesi ve dökülmesi türünden sorunlara karşı son yıllarda popülerlik kazanan ve oldukça başarılı olan bir yöntemdir.

Kök hücre ile saç dökülmesi tedavisi; saçların zaman içinde canlılığını yitirmesi, seyrelmesi ve dökülmesi türünden sorunlara karşı son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Bu yöntem kök hücre teknolojisini kullanarak saç dökülmesi gibi sorunları büyük oranda tedavi etmeyi hedeflemektedir.

Kök Hücre Saç Tedavisi Nedir?

Kök hücre teknolojisi tıbbı birçok alanında aktif olarak ve halen kullanılmaktadır. Saç ekimi konusunda kök hücre teknolojisine başvurulmasının nedeni, bu yöntemin gür ve dayanıklı bir saç yapısı oluşumunun zeminini hazırlamasıdır. Ayrıca saç köklerinin kafa derisiyle olan uyumluluğu söz konusu olduğunda, dokular kişinin kendi vücudundan alınıp kök hücrelere ayrıştırıldığı için son derece başarılı bir yöntemdir ve iyileşme süreci kısa sürmektedir. Bütün bunlar kök hücre saç tedavisi yöntemini avantajlarıyla beraber tercih sebebi kılmaktadır. Bu tedavide kişinin vücudundan alınan yağ dokuları özel işlemler sonucunda kök hücrelere ayrıştırılır, bu kök hücreler diğer işlemlerle beraber, saç derisinin belirlenmiş bölgelerine enjekte edilir. Böylelikle saç büyümesi konusunda bir uyarım ve canlanma sağlanır.

Kök hücre tedavisinde esas amaç saç dökülmesini önlemektir ve bunun önceden beri yarattığı sorunları gidermektir. Bunun haricinde son çalışmalar kök hücre tedavisinin saç beyazlamasında kullanılabileceğini göstermiştir. Texas Üniversitesi Tıp Bölümünde çalışan Dr. Lu Le ve ekibi, kobay fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, saç beyazlamasının kök hücre yöntemleriyle giderilebileceğine dair umut verici bulgular elde etmişlerdir. Bugün etkin olarak kullanılmasa da, gelecekte saç beyazlaması bu tedavi yöntemlerinin geliştirilmesiyle giderilebilir olacaktır.

Kök Hücre Saç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu uygulamada; basen, iç bacak kısmı ve göbek bölgesi gibi yağın bol miktarda mevcut bulunduğu kısımlardan çıkarılan yağdan, özel işlemler ve pratikler sonucu kök hücreler yeterli miktarda ayrıştırılır. Ayrıştırma uygulamasını takip eden işlemde; kök hücrelere bir tür çoğaltma işlemi uygulanır. İşlemden geçirilen kök hücreler ilgili cilt bölgesine enjeksiyon yoluyla nakledilir. Bu sayede saç ekimi yapılması planlanan saç derisi, kişinin kendi vücudundan çıkarılan kök hücrelerle zenginleştirilir. Bu sayede saç dökülmesi yavaşlatılır veya durdurulur, saç köklerine gözle görülür oranda dayanıklılık kazandırılır, yeni saç köklerinin çıkması ve uzaması süreci hızlandırılır. Tedavinin neticesinde saçlar daha gür, taze, parlak ve ışıltılı bir görünüm kazanır. En önemlisi, saç büyümesi tekrardan teşvik edilerek dökülme sorunları belirgin ölçüde hafifletilir.

kök hücre saç tedavisi

İşlem lokal anestezi sonrası kulağın arka tarafından alınan deri adacıklarının işlemden geçirilerek, saç dökülmesi sorununun yaşandığı bölgelere aktarılmasıyla gerçekleşir. Bütün bu işlem ortalama 1,5 saat kadar bir zaman almaktadır. Kök hücre saç tedavisi yönteminde kişiden belirlenen oranda yağ alınması 10 dakika bir zaman almaktadır. Bu yağların özel işlemlerden geçirilerek ayrıştırılması 50 dakika ila 1 saat sürmektedir. Uygulama kısmı ise yaklaşık 10 dakika sürer. Toplamda ortalama 1 saat 20 dakika ila 1.5 saat içinde uygulama gerçekleştirilmektedir.

Kök hücrelerin yağ dokularından seçilmiş olmasının nedeni, bu dokulardaki kök hücre oranının, kemik iliğinin yaklaşık 1000 katı fazla olmasıdır. Ameliyatsız gerçekleştirilen saç dökülmesi tedavilerinde gelmiş geçmiş en başarılı yöntemlerin başında kök hücre uygulaması gelmektedir.

Kök Hücre Saç Tedavisinin Avantajları ve Dezavantajları

Kök hücre tedavisi kişinin kendi vücudundan yararlandığı için iyileşme süreci genelde sıkıntısız geçer. Ağır ameliyat uygulamalarına gerek kalmadan, gündelik yaşama daha erken dönüş sağlanabilmesi kök hücre saç tedavisi uygulamalarının en büyük avantajıdır. Ayrıca dikiş olmadığı için herhangi bir yara izi kalmamaktadır. Etkiler en geç 1 ay gibi bir sürede görülmeye başlanabilir. Kök hücre saç tedavisi sayesinde ön saç çizgisindeki seyrelmeler kolaylıkla giderilebilmektedir. Bu tedavinin yanında eşzamanlı olarak PRP tedavisi uygulandığı zaman sonuçlar daha uzun vadeli ve kalıcı olabilmektedir. Bunların yanı sıra işlemin acısız geçmesi, saç dökülmesinin ileri düzey olmadığı tablolarda tek bir seansın yeterli gelmesi, her yaş grubundan insanın tercih edebilmesi, saçların zayıfladığı durumlarda da kullanılabilmesi, işlemin diğer önemli avantajlarıdır. Ayrıca kök hücre saç tedavisi hem seyrelme bölgelerinde hem dökülme yaşanan bölgeler için kullanılabilmektedir.

Kök Hücre Saç Tedavisi Yan Etkileri ve Komplikasyonları

Saç kök hücre tedavisi yan etkileri konusunda kesin bir durum söz konusu değildir. İşlem gördüğü için, her tıbbi işlemde olduğu gibi, enfeksiyon oluşma ihtimali vardır. Sorunun giderildiği saç derisi bölgesini hijyenik tutmak ve korumak bu riski minimuma indirecektir. Enfeksiyon ihtimali dışında, ağrı veya benzer türden yan etki bugüne dek raporlanmamıştır.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

 1. burak dedi ki:

  kök hücre mi yoksa mezoterapi mi yaptrmalıyım karar veremiyorum.. doğru tedavinin hangisi olduğuna nasıl akarar verebilirim? illa size gelmem mi gerekiyor. sonuçlarınız çok iyi size güeniyorum!

  1. Merhaba Burak Bey, Güzel yorumunuz için öncelikle teşekkürler. Doğru tedavi için önce muayene etmek daha sonra tedaviye karar vermek daha doğru olacaktır.

 2. Berke dedi ki:

  Daha yeni 18 yaşıma bastım ama şimdiden saçımda inanılmaz bir zayıflama ve güçsüzlük var kök hücre saç tedavisi bana uygunmu.

 3. İrem Rona dedi ki:

  bu tedvi her saç tipine uyhun mudur yağlı sarışın vs gibi ???

 4. Toprak dedi ki:

  bu tedvi her saç tipine uyhun mudur yağlı sarışın vs gibi ???