Koltuk Altı Terleme Tedavisi

Koltuk altı vücut ısısının ayarlanmasının doğal bir sonucu olarak terler ancak bu durum rahatsız edici derecede yoğun olabilir. Koltuk altı botoksu ile geçici olarak (6 ay) koltuk altı terlemesi durdurulabilmektedir.

Koltuk altı terlemesi sorununun çözümü için ameliyatsız birçok tedavi yöntemi olmakla beraber en kesin yöntem ter bezlerinin cerrahi müdahale ile alınmasıdır. Koltuk altı botoksu ile geçici olarak (6 ay) koltuk altı terlemesi durdurulabilmektedir.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi Nedir?

Koltuk altı terleme tedavisi, vücudun ısısını kontrol etmenin bir yolu olan terlemenin aşırı olduğu durumları kontrol altına almak adına uygulanan tedavidir. Vücut ısısının artması ile beraber otonom sinir sisteminden ter bezlerine uyarı gider. Bu uyarıyı alan ekrin ter bezleri vücut ısısını dengelemek amacıyla terleme sürecini başlatır. Terleme tedavisi, terleme bir sorun halini alacak şekilde aşırı miktarda olduğunda söz konusu olan bir tedavidir. Kliniğimizde koltuk altı tedavisi botoksu uygulayarak koltuk altı terlemesini ortalama 6-8 ay durdurabiliyoruz. 

koltuk altı botoksu

Hiperhidroz olarak adlandırılan aşırı terleme sorunu nörolojik, endokronolojik ve sistemik hastalıklardan kaynaklanabileceği gibi çoğunlukla son derece sağlıklı insanlarda görülmektedir. Bu nedenle altta yatan sorunun tedavisi gibi bir seçenek terleme sorununu ortadan kaldırmayacaktır. Bu sorundan muzdarip olan kişiler hava sıcak olsun veya olmasın sürekli terleme meyli içerisindedirler. Basit bir sorun gibi görünse de, sürekli ıslak olan ve koku yayan bir insan için özel hayatın yanı sıra iş ve sosyal hayat da koltuk altı terlemesinin sonuçlarından olumsuz olarak etkilenecektir.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Koltuk altı terleme sorununa karşı uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı evde uygulanabilecek önlem niteliğinde yöntemler iken bir kısmı medikal tedaviler kapsamında değerlendirilir. Koltuk altı terlemesi için çözüm önerileri ve tedavi yöntemleri şunlardır:

Koltuk Altı Botoksu İle Koltuk Altı Terleme Tedavisi

 • Yüzü germek ve kırışıklıkları ortadan kaldırmak için kullanılan botoks tedavisi terlemenin ortadan kaldırılması için FDA (Amerika Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından onaylanmış bir tedavidir. Botoks ter bezlerini harekete geçiren sinyallerin üretilmesini engelleyerek etki göstermektedir. Birden fazla uygulandığında etki eden botoks tedavisinin etkisi ise neredeyse bir yıl kadar sürer. Ameliyatsız bir tedavi yöntemi arayışında olan kişiler için koltuk altı terleme tedavisinde etkinliği ve sürekliliği göz önünde tutulduğu takdirde botoks oldukça iyi bir alternatiftir.
koltuk altı botoksu
 • Koltuk altı terleme ilacı olarak antikolinerjik ilaçlardan faydalanabilirsiniz. Antikolinerjik ilaçlar ağız yoluyla alınır ve ter bezlerinin ter salgılamasını engeller. Etkili olan bu ilaçların görme sorunları, ağız kuruluğu, kalp çarpıntısı ve idrar yapma zorluğu gibi yan etkilere neden olması olumsuz tarafıdır.
 • MiraDry cerrahi müdahale olmaksızın terleme sorununa çözüm sunan bir yöntemdir. Kalıcı terleme tedavisi imkanı sunan bu yöntemde ısı enerjisi yardımıyla koltuk altındaki ter bezleri etkisiz hale getirilir.
 • Bununla beraber ameliyat ancak diğer yöntemlerden fayda görmeyen kişiler için son basamak tedavi olarak tavsiye edilmektedir. Ameliyat esnasında cerrahınız koltuk altı ter bezlerini keser ve çıkartır.

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Önlenir?

 • Terleme sorununu azaltmak için sık sık duş almayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde kaçınılmaz olan terlemenin rahatsız edici sonuçlarını önleyebilirsiniz. Her gün duş almak sürekli tazelenmenizi sağlayacaktır.
 • Terlemeye neden olmayan pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. Naylon kumaşlardan yapılan kıyafetler bu açıdan oldukça zararlıdır. Pamuklu kumaşların terlemeyi önlemesi ve teri çekmesi avantajından faydalanabilirsiniz.
 • Stres terlemeye yol açtığı için stresle baş etmek terlemenin durdurulması açısından önemlidir. Bunun için stres yöntemi teknikleri öğrenmeli ve kaygı düzeylerinizi kontrol altında tutmaya çalışmalısınız.
 • Ter kokusuna neden olan gıdalarla beslenmeyi kesebilirsiniz. Özellikle acılı yiyecekler rahatsız edici bir ter kokusuna neden olmaktadır. Bu nedenle sizde ter kokusunu arttıran yiyecekleri tespit ederek diyet düzenlemesi ile ter kokusu sorununu en aza indirebilirsiniz.

Koltuk Altı Terlemesinin Yol Açabileceği Sorunlar

Hiperhidroz komplikasyonları genellikle nadir olarak görülmektedir ve ileri düzeyde değildir. Bu rahatsızlık, medikal olarak daha ziyade cilt rahatsızlığına neden olmakla beraber, psikososyal etkileri daha ön plandadır. Terlemenin neden olduğu rahatsız edici koku bu durumun altında yatan temel nedendir. Birçok kişi aşırı terlemenin neden olduğu utançtan ötürü sosyal ortamlardan uzak kalmak isteyebilir. Hatta iş ve profesyonel hayatında da geri çekilme yaşayabilir.

Medikal olarak ise nemli ve sıcak alanlarda çoğalma eğilimi gösteren mantar enfeksiyonlarına yatkınlık ortaya çıkabilir. Ayrıca mantar enfeksiyonundan ötürü zarar gören cildin alt dokusuna bakteriler ve virüsler ulaştığı takdirde ciltte bakteriyel ve viral enfeksiyonlar oluşabilir. Bu nedenle terleme sorunu hiperhidroz teşhisine izin verecek derecede yoğunda kalıcı terleme tedavisi uygulanması medikal ve psikososyal komplikasyonların önüne geçilmesi açısından izlenecek en makul yoldur.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

 1. seher dedi ki:

  gönül hanım bu koltuk altı botoksu uyguladığımızda ne kadar süre minimum gidiyor, etkiyi ve kalıcılığı arttırmak için ne öneirsiniz?

  1. Merhaba Seher Hanım, koltuk altı terleme tedavisi ve botoks uygulamasının kalıcılığı ortalama 6-8 aydır.

 2. Burak dedi ki:

  Bu işlemin uygulanmasi nekadar sürer? sonuçlarımı nezaman görmeye başlarım?

 3. sibel kaynar dedi ki:

  koltuk altımda terleme var ama bu normal bi terleme midir yoksa tedaviye ihtiyacım var mıdır bilmiyorum nasıl karar vermeliyim? bu işlem nezaman gerekebilir yani hocam hangi aşamada