Yüz Gençleştirme

Bişektomi ile Yanak Estetiği

Ameliyatsız yanak inceltme, daha ince bir yüze kavuşmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bir uygulamadır. Yüz bölgesinde yağ miktarı fazla olan veya sadece yanakları dolgun olan kişilerin yaptırdığı bu uygulama sayesinde bıçak altına yatmadan bişektomi yaptırabilirsiniz.

Yanak İnceltme Nedir?

Yanak inceltme, kişilerin yüz bölgesindeki kemiklerin daha belirgin hâle gelmesini sağlayan bir işlemdir. Bazı kişiler, zayıf olmalarına veya kilo vermelerine ve ideal kilolarına ulaşmalarına rağmen yanak bölgesinde fazla yağ dokusu olmasından şikâyet ederler. Bazı kişiler, kilo aldıklarında yanaklarında gerçekleşen büyümeden kilo verseler dahi kurtulamayabilirler. Bu kişilerin sorunlarına çözüm sunmak üzere geliştirile bir dizi yanak incelme uygulaması mevcuttur. Biz bu yazımızda ameliyatsız ve son derece etkili bir yanak inceltme yöntemi olan HIFU’dan bahsedeceğiz.

HIFU ile Yanak İnceltme

Türkçe açılımı yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason olan HIFU, invaziv olmayan ve ağrıya neden olmayan bir yanak inceltme yöntemidir. Söz konusu teknikte yanak bölgesine fokus ultrason uygulanır. Bu uygulama sayesinde ilgili bölgedeki kolajen üretimi artar ve dolayısıyla bağ doku güçlenir. Neticede uygulama yapılan bölgedeki ciltte ciddi anlamda sıkılaşma gerçekleşir.

Estetik amaçlarla kullanımı 2008 yılına dayanan bu yöntem bir hayli etkili sonuçlar elde edilmesini sağlar. Yüz germeye yönelik etkisinin bulunmasıyla beraber HIFU, en çok tercih edilen estetik uygulamalar arasında bulunuyor. Söz konusu uygulamanın sonuçlarının tam olarak kendisini göstermesi içinse birkaç ay beklemek gerekiyor. Bir hayli güvenli bir uygulama olan HIFU, özellikle bıçak altına yatmadan yanak bölgesinde etkili bir şekilde incelme sağlamak isteyenler için ideal.

HIFU uygulamasının yapıldığı bölgedeki hücreler belirli bir sıcaklığa ulaştıktan sonra bu tedavinin etkileri ortaya çıkıyor. Sıcaklık sayesinde hücresel hasarın meydana gelmesiyle gerçekleşen bu etkiyle hücreler daha fazla kolajen üretmeye başlıyor. Kolajen, cildin yapıtaşını oluşturan bir proteindir. Bu proteinde artış meydana geldiğinde kırışıklıklarda azalma ve ciltte sıkılaşma oluşur. Bu uygulamadaki sıcaklığın dokunun diğer bölgelerine zarar vermesinden endişe edilse de böyle bir risk söz konusu değildir. Yüksek frekanslı ultrason ışınları, derinin üst katmanlarına ve çevreye etki etmez çünkü hedeflenen bölge, cilt yüzeyinin alt kısmındadır. Yalnızca hedeflenen yağ dokusuna odaklanan bu ultrason dalgalarının çevre dokuya zarar vermemesi bu uygulamanın en büyük avantajlarından bir tanesi.

HIFU uygulamasının üstünden birkaç hafta geçtikten sonra yüz ovalinizin belirginleştiğini fark edebilirsiniz. Yanaklarınızın incelirken ilgili bölgedeki cilt gerginleşir. Elmacık kemiklerinizin belirginleşmesiyle beraber yüz kemikleriniz daha hoş bir görünüme kavuşur. Acısız bir estetik uygulama olan HIFU sayesinde tüm bu değişiklikleri deneyimleyebilirsiniz.

HIFU ile Yanak İnceltme Nasıl Yapılır?

HIFU işlemi, son derece kolay bir şekilde uygulanır. İşleme başlamadan önce herhangi bir hazırlık aşaması yapılması gerekmez. Bununla beraber cildinizde makyaj veya cilt bakım ürünü olmaması gerekir.

İşlemin başlangıcında doktorunuz veya onun yardımcısı uygulama yapacak bölgeyi güzelce temizler. Akabinde işlem yapılacak olan cilt kısmına topikal anestezik uygulanabilir. Daha sonra cildinize ultason jeli sürülür. Tüm bu hazırlıklar yapıldıktan sonra işleme geçilebilir. Doktorunuz HIFU cihazını cildinizin ilgili bölgesine yerleştirir. Bu esnadan ultrason görüntüleyici kullanan doktorunuz cihazı tam olarak olması gerektiği ayara getirir.

HIFU uygulaması 30 ila 90 dakika arasında sürebilir. İşlem bittikten sonra herhangi bir uygulama yapılması gerekmez. Ultrason cildinizdeyken hafif bir sıcaklık veya karıncalanma hissedebilirsiniz. Ancak bu etkilerin acı veya ağrıyla bir ilişkisi yoktur. İşlem tamamlandıktan sonra gündelik hayatınıza dönebilir, çalışabilir veya spor yapabilirsiniz.

HIFU, normal şartlarda tek bir seans uygulanır. Bununla beraber doktorunuz gerekli görürse uygulamanın tekrarlanması da mümkün. Mevsim fark etmeksizin uygulanabilecek olan HIFU’nun herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Doğru kişi ve uzman tarafından uygulandığında HIFU son derece güvenli bir estetik protokol. Bu uygulamanın tam etkilerinin görülmesi için genellikle birkaç ay geçmesi gerekir. Bu süre zarfında yavaş yavaş olumlu etkiler kendisini göstermeye başlar, 3 ay sonundaysa uygulamanın tam sonuçları alınır.

Fokus ultrason olarak da bilinen HIFU, herkes tarafından yaptırılabilecek bir estetik müdahaledir. Bununla beraber fokus ultrasonun hamile kadınlarda, kalp pili olanlarda ve cilt rahatsızlığı bulunanlarda yapılması tavsiye edilmez. Özellikle yaşlanma ve kilo nedeniyle oluşan yanaklardaki sorunlara karşı etkili olan HIFU’yu gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

 1. tevfik dedi ki:

  Merhabalar Gönül hanım,

  benim kendimi bildim bileli yanaklarım tombul, ama aslında kilolu değilim, öyle olmamama rağmen kilolu gibi duruyorum. ameliyatsız olarak ne kadar bir fark ve kalıcılık olur?

  1. Merhaba, ameliyatsız yöntemler etkili olmaktadır, kalıcılık ise kişiden kişiye değişmekle birlikte tedaviye göre de değişiklik gösterebilmektedir. Kişiyi muayene etmeden net bir bilgi vermek doğru değildir.

 2. Veda Ekin dedi ki:

  Daha önce hiç estetik yaptırmadığım için biraz korkuluyum açıkçası hocam bu işlem riskli bir uygulama mıdır??

 3. İpek Ulus dedi ki:

  Bişektomi ile yanak estetiğinde nelere dikkat ediliyor doktor hanım herkese yapılabiliyor mu tşkler