Saç

Saç Dökülmesi Tedavileri

saç dökülmesi tedavileri

Saç dökülmesine aşı tedavisi, kök hücre tedavisi, kortizon tedavisi ve lazer tedavisi gibi yöntemler uygulanabilir. Hangi tedavinin size uygun olduğunu anlamak adına önce muayene etmek ve buna uygun bir tedavi programı belirlemek gerekmektedir.

Saç dökülmesine aşı tedavisi, kök hücre tedavisi, kortizon tedavisi ve lazer tedavisi gibi yöntemler uygulanabilir. Hormon değişimleri, stres, genetik yatkınlık, saçların zaman içinde yıpranması, güneş ışınları, deniz tuzu, hava kirliliği, nem, fazla klor, bir takım ilaçlar, doğru olmayan diyet programları ve yanlış beslenme türleri, dengesiz ya da yetersiz beslenme durumu, enfeksiyon ve mantar türleri, bazı kimyasallar, polikistik over sendromu, ani kilo artışı veya kaybı gibi birçok durum saç dökülmelerini tetikleyebilir veya halihazırda var olan saç dökülmesi tablosunu geliştirebilir. Bu tür durumlarda saç dökülmesi tedavisine başvurulabilir. 

Saç Dökülmesi Tedavisi Nedir?

Saç dökülmesi tedavisi, iğne, lazer, krem, ilaç ve diğer tekniklere dayanan ve saç dökülmesini ya da seyrelmesini önleyen, gideren ve dökülme sürecini anlamlı ölçüde yavaşlatan yöntemlere denmektedir. Saç mezoterapisi gibi basit ve kolay programların yanı sıra, FUE saç ekimi gibi kalıcı bir sonuç veren ancak görece daha uzun ve yan etkileri fazla olan tedavi programları da mevcuttur. Bu programlardan birden fazlası önerilebilir; bir program diğerini destekleyici ve tamamlayıcı işlev görebilir. Genellikle saç dökülmesi tedavisi doğrudan saç ekim işlemlerini kapsamaz; bunun yerine dökülmenin altındaki nedeni giderip süreci önleyen veya yavaşlatan uygulamaların yanı sıra, saç dayanıklılığını ve gerekli hormon düzeylerini arttırmaya yönelik uygulamalar kastedilir.

saç dökülmesi tedavileri

Saç dökülmesi sorunu için kullanılan başlıca tedaviler arasında PRP tedavisi, Dermapen tedavisi, Microneedling yöntemi, saç lazeri, Mezoterapi tedavisi ve son olarak Kök hücre tedavisi yer almaktadır. Bunların yanı sıra ve genellikle ilk önce başvurulan ilaç tedavisi de saç dökülmesinde kullanılan bir diğer yöntemdir. Kortizon tedavisi ise genelde topikal (krem uygulaması) şeklinde uygulanmaktadır ve diğer yöntemlere ek olarak tavsiye edilebilir.

Saç Dökülmesi Tedavileri Nasıl Uygulanır?

İlaç tedavisinde en sık kullanılan etken maddelerden birisi Minoxil ilacında bulunmaktadır. Minoxil ilacı, verilen tüpün 1 mm çizgiye kadar olan kısmının doldurulması ve 20 damla oranında kullanılması genelde belirlenen uygulama biçimidir. Saçlara eşit olarak günde iki defa beş fıs uygulanabilir, ilacın türlerine göre bu fıs ve uygulama aralığı artıp azalabilir. Köpüğün ise daha farklı bir kullanım biçimi olup, doktorun belirlediği oranda ve sayıda her gün kullanılması önerilmektedir.

Minoxidil İlaç tedavisinin dışında başvurulabilecek bir diğer yöntem Microneedling uygulamasıdır. Bu uygulamada mikro iğneler vasıtasıyla kolajen üretimi arttırılarak dolaylı olarak saç büyümesine destek verilir. Saç dökülmesi sorununu çözüme kavuşturmaktan ziyade, saç büyümesini teşvik eden bir tedavidir.

Saç Mezoterapisi

Saç dökülmesi sorununda kullanılan bir başka tedavi olarak karşımıza çıkar. Saç için mezoterapi FDA (Amerikan Sağlık Örgütü) tarafından onay almış, bilimsel ve sonuçları etkili bir tedavidir. Saç mezoterapisinde belli başlı vitamin, mineral, protein ve gerekli olan bileşenler bir solüsyon ile kokteyl yapılıp saç derisinde ilgili yerlere enjekte edilir. Bu sayede saçın büyümesi, parlaklığının ve dayanıklılığının artması beklenir.

saç dökülmesi tedavileri

Dermapen Tedavisi

Dermapen tedavisi de bir diğer yöntemdir; bu yöntemde mikro iğneler bulunan Dermapen cihazı, saç derisinin orta katmanına etkide bulunur. Bu orta katmana girip hızlı biçimde çıkan iğnelerin neticesinde bölgede birçok ufak kanal açılır. Bu oldukça küçük kanallar saç derisi tarafından onarılması gereken bir tür yara biçiminde algılanır. Bunun sonucunda ilgili bölgede onarıcı hücreler aktive edilir; ayrıca elastin ve kolajen üretiminde önemli bir artış sağlanır. Ciltle ilgili birçok sorunun giderilmesinde uygulanan Dermapen, saç için uygulandığında, saç folikülleri aktifleşir ve canlanır, bu sayede yeni saçlar çıkmaya başlar. Bu tedavi saç mezoterapisi veya PRP tedavisi ile eşzamanlı olarak uygulanabilmektedir. Sorunun büyüklüğüne göre ayda 1 veya 2 defa uygulanabilir.

Saç lazeri tedavisi ise haftada iki defa 20 dakika zaman alan seanslar biçiminde uygulanır, hastanın durumuna göre bu seans aralığı farklılık gösterebilir. Saç lazerinde, lazer teknolojisinden yararlanan özel aygıtlar aracılığıyla, deri ve derinin alt tabakaları hedef alınarak, yıpranmış kıl kökleri uyarılıp, bu sayede kan dolaşımının artış göstermesi beklenir. Canlanan hücreler saçların tekrardan olması gereken üretimine başlayabilir, kısacası saç büyümesi rayına oturtulabilir.

Kortizon ise, ihtiva ettiği kremin belirlenen sıklıkta, olması gereken bölgelere nazikçe sürülmesiyle uygulanabilir. Bu basit tedavi formunun yanında, sistematik olarak kortizon tedavisi kişiye uygulanabilir. Bu tedavilere ek olarak saç dökülmesi tedavisi için kök hücre odaklı PRP yöntemi uygulanabilir.

Saç Dökülmesi Tedavisi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç dökülme tedavilerinin çoğunu kapsayan bir dikkat edilmesi ve uyulması gerekenler prosedüründen söz edilebilir. Alkol alımını 1 hafta önceden sonlandırmak, sigara ve tütün kullanımını sınırlandırmak ve aynı gün tüketmemek, e vitamini, aspirin, multivitamin türünden ağrı kesici, ilaç ve takviye destekleri 2 hafta önceden bırakmak bunların başında gelir.

Saç dökülme tedavilerinden sonra yatarken doğru yastık kullanımı önemlidir. Sürekli hareket edilmeyecek bir pozisyonda uyunması tavsiye edilir.

Saç dökülmesi tedavilerinden önce saçın temiz olması gerekir. Tedavilerden sonra genelde güneş ışınlarından kaçınılması önemlidir. Özellikle 12 ile 3 suları arasında, öğlen sıcağının bulunduğu havalarda dışarı çıkmamak ve şapka kullanmak önem arz eder. Dermapen tedavisinden sonra en az 1 gün saçın suyla temas etmemesi gerekir. Ayrıca tüm tedavilerden sonra, doktorun belirlediği süre boyunca, sauna ve hamam gibi buhar ısısı ve sıcak su içeren uygulamalardan uzak durulması saç sağlığı için önem taşır.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

 1. oytun dedi ki:

  mrb gönül hanım, 33 yaşında erkeğim, saçlarım tepeden dökülmeyew başladı, saç ekim iyaptıracak kadar kel kalmadım ama bu dökülmeyi durdurmak istiyorum. iletişime geçer misiniz? bir arkadaşım sizden aynı işlemi yaptkjrmış ve çok memnun kalmıştı. dökülme durduğu gibi ayrıca bariz bir şekilde saç çkıkışı da gözlemlemiştim. randevu almak istiyorum.

  1. Merhabalar Oytun Bey, Yarın asistanım iletişim bilgilerinizden ulaşarak size detaylı bilgi verecek.

 2. Polat dedi ki:

  Saç dökülmesi için saç ekimi hariç bir yöntem ve tedavi var mı acaba yaptırmak istiyorumda.

 3. Eren dedi ki:

  Her duştan sonra inanılmaz derecede saç dökülmesi yaşıyorum özellikle de taradığımda bu yüzden sizinle saç dökülme tedavisine başladım peki ne kadar sürer bu süreç ?