Otolog Mikro Greft Tedavisi

Mikro Greft

Fibroblast otolog doku süspansiyonu veya yaygın olarak kullanılan adıyla mikro greft, saçların canlılık kazanması için uygulanan bir prosedürdür. Çeşitli nedenlerle saçları dökülen ve zayıflayan kişilerin tercih ettiği yöntemin klinik çalışmalara dayanması, tedavinin etkinliğini destekler.

Günümüzde saç dökülmesi sorunuyla baş eden birçok kişi bulunuyor. Genetik yatkınlık, stres, kronik hastalıklar, demir eksikliği, kötü beslenme de dahil olmak üzere saç dökülmesine yol açan birçok etken mevcut. Bu etkenlerin birinden veya birkaçından mustarip olanlar sorunlarına kalıcı çözüm arayışına giriyorlar. Bu noktada başvurabileceğiniz tedavilerin başında gelen fibroblast otolog doku süspansiyonu yani mikrogeft tedavisi kılcal damarların yenilenmesi prensibine dayanır. Söz konusu tedavide kişinin kendi otolog hücrelerinin süspansiyonu kullanılır. Bu süspansiyonlar kafa derisinin yenilenmesi amaçlanır.

Otolog Mikro Greft Tedavisi Nedir

Fibroblast otolog doku süspansiyonu, sadece tek seans uygulanan bir tedavi yöntemidir. Androgenetik alopesi olarak adlandırılan saç dökülmesi sorununda kullanılabilir. FDA ve CE onaylı olan bu tedavi yöntemi, kişilerin kafa derisine tamamen kendi hücrelerinin enjekte edilmesidir. Uygulama alanındaki hücrelerin sayısının arttırılmasının amaçlandığı bu tedavinin klinik çalışmalar neticesinde ortaya çıktığını belirtmekte fayda var.

Kliniklerde lokal anestezik madde vasıtasıyla uygulanan bu teknik oldukça rahattır. Uygulama sonrasında kişiler günlük aktivitelerine hemen devam edebilirler. Büyük kılcal damar rejenerasyonu tedaviden sonra başlar. Herkeste farklı olmakla birlikte tedavinin etkisinin ortaya çıkması genellikle 3 ila 4 ay sürer. Ancak altı ay geçmeden uygulamanın etkilerinin tam olarak görülmesi mümkün olmayabilir. Saçın normal döngüsüne göre büyümesine yardımcı olan otolog mikro greft tedavisi, saçların hem kalınlığının hem yoğunluğunun artmasına yardımcı olur.

Otolog Mikro geft Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Otolog mikro greft edavisi, saç dökülmesi sorunu yaşayan birçok kişi için uygundur. Sorun bir enfeksiyondan kaynaklanmıyorsa, otolog mikro greft prosedürünü gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Bu tedave, saç boyama gibi işlemler nedeniyle saçlarında yoğun miktarda zayıflama bulunan kişiler tarafından da gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Söz konusu tedavi, herhangi bir dış etkenden veya uygulanmadan kaynaklanmayan dökülmelerde de etkilidir. Saçları genetik nedenlerle ve yatkınlık dolayısıyla zayıflayan veya dökülen kişiler de otolog mikro greft tedavisini yaptırabilirler. Söz konusu prosedür, saç ekim sürecinde de uygulanabilir. Bu sayede saç ekim işleminden sonra iyileşme sürecinin kısalması mümkün hale gelir.

Otolog mikro greft Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İlk olarak kulak arkasından 3ila 4 adet saç kökü toplanır. Bu saç kökleri regenera activa teknolojisiyle benzersiz bir hücre süspansiyonuna dönüştürülür. Bunu yaparak, kendi saç köklerimizden hücre yenilenmesini destekleyen bir saç tedavisi oluşturabiliriz. Hazırlanan bu süspansiyonun saçlı deriye uygulanması enjeksiyon yöntemiyle olur. Saç gelişimi, dokunun progenitör hücreleri, büyüme faktörleri ve verici bölgeden elde edilen, yenileyici özelliklere sahip saç kökleri ile sağlanır. Süreç boyunca lokal anestezik madde kullanıldığı için ağrı yaşanması söz konusu değildir.

Otolog mikro greft Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Otolog mikro greftler tedavisi, hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülmesine karşı etkili bir çözüm sunar. Otolog mikro greft kullanıldığında özellikle saç probleminin yeni başladığı zamanlarda dökülme azalıyor. Normale dönen saçların ileriki yıllarda da dökülmesinin önüne geçilir.

Söz konusu tedavi sayesinde kırılmaya yatkın ve ince saçların güçlenmesi mümkün hale gelir. Söz konusu tedavi, aynı zamanda, halihazırdaki saçların canlılığının korunmasına yardımcı olur. Bu tedavinin genel itibarıyla cansızlaşmış ve zayıflamış saçların toparlanmasına yardımcı olduğunu söylemek mümkün.

Otolog mikro greft tedavisi sayesinde saç kökleri uyarılır ve saçların tekrar çıkması için gerekli ortam hazırlanır. Fibroblast otolog doku süspansiyonu sayesinde saç ekimi sonrası daha hızlı iyileşme kaydedilmesi mümkündür. Söz konusu uygulama sayesinde saçlarınız kısa da olsa uzun da olsa olumlu etkiler görülür.

Otolog mikro greft tedavsi sayesinde ince telli saçlarda kalınlaşma kaydedilir. Özellikle zayıf ve hacimsiz görünen saçlar canlanır. Bu sayede saçlarınız gür bir görünüme kavuşur. Söz konusu tedavi saç ekiminden önce bir hazırlık olarak da uygulanabildiği için tedavinin bir faydasının saç ekim işleminin verimini arttırmak olduğunu söylemek mümkündür.

Bu uygulamanın esas amacının saç ekiminin yerine geçmek olmadığını da belirtmek gerekir. Söz konusu uygulama daha ziyade destekleyicidir. Saçlardaki yoğun dökülmelere kesin bir çözüm arayan kişilerin saç ekimine başvurması tavsiye edilir. Zaten bu tedavinin saç ekimini destekleyici olarak yaygın olarak kullanıldığını unutmamak gerekir.

Benzer Uygulamalar