Zayıflama

Bölgesel İncelme Mezoterapisi

Bu yöntemde yağ yakım özelliği bulunan soya lesitini, safra asitleri, karnitin, kafein gibi maddeler özel oranlarda karıştırılarak yağ doku içine zerk edilir. Birkaç santimetre aralıklar ile küçük enjeksiyonlar halinde yapılır. Kişinin problemine göre 4-10 seans uygulama yapmak gerekebilir.

Vücut şekillendirme amacıyla uygulanan bölgesel incelme yöntemleri arasında mezoterapi uygulaması da bulunur. Uygulama kolaylığı sunan ve cerrahi müdahale gerektirmeyen bu yöntem ile birkaç hafta aralıklarla uygulanan seanslar sayesinde bölgesel incelmenin yanı sıra selülit görünümünde azalma da sağlanmaktadır.

Bölgesel İncelme Mezoterapisi Nedir?

Bölgesel incelme mezoterapisi, 1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından medikal bir tedavi olarak geliştirilen mezoterapi işleminin zayıflama amacıyla uygulanmasıdır. İlk ortaya çıktığı zaman ağrı tedavisi ve spor yaralanmalarında başvurulan bir tedavi prosedürü olan mezoterapi bugün yaşlanma, selülit, çatlak ve saç seyrekliği gibi kozmetik olarak rahatsız edici etkileri olan sorunlara karşı kullanılmaktadır. Mezoterapi uygulaması sayesinde cilt altında bulunan temel yapıtaşları olan kolajen ve elastin üretimi tetiklenirken kan dolaşımı düzenlenir.

Mezoterapi uygulaması, kişinin sorununa özel olarak hazırlanan bir karışımın tedavi hedeflenen bölgeye enjekte edilmesidir. Bu karışımın içerisinde çeşitli vitamin, mineral, takviyeler ve ilaçlar bulunabilir. Bölgesel incelme mezoterapisinde ise yağlanma olan bölgelerde etkili olan maddelerden oluşan bir karışım enjekte edilir. Bu karışım sayesinde bölgesel olarak incelme sağlanırken aynı zamanda sıkılaşma ve selülit görünümünde azalma da elde edilir.

Bölgesel İncelme Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Bölgesel incelme mezoterapisi standart mezoterapi uygulaması ile benzer bir şekilde uygulanır. Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra sorunlarınızın çözümüne yönelik en uygun mezoterapi kokteylini hazırlayacaktır. Daha sonra işlem esnasında herhangi bir acı hissetmemeniz için lokal anestezik krem sürülebilir. Bununla beraber mezoterapi kokteyli çok ince uçlu iğneler ile cilt altına uygulandığı için zaten fazla acıya yol açmaz. Lokal anestezi uygulanmadan da ciddi bir rahatsızlığa neden olmadan enjeksiyonlar yapılabilir. Uygulama tek bir enjeksiyon halinde değil birden fazla enjeksiyon halinde yapılır. Enjeksiyonlar arasında genellikle 1 ila 4 mm kadar mesafe bulunur. Her enjeksiyon esnasında az miktarda kokteyl cilt altına zerk edilir.

bölgesel zayıflama mezoterapisi

Mezoterapi uygulaması hangi amaçla yapılıyor olursa olsun birden fazla seans uygulanmadan etki göstermesi mümkün değildir. Genellikle bir hafta aralıklarla uygulanan seanslarda her hafta daha fazla ilerleme kaydedilir. Bölgesel incelme mezoterapisi için hazırlanan kokteylin içerisinde dolaşımı düzenleyecek ve cildi sıkılaştıracak maddeler de bulunur. Bu maddeler zayıflamaya yardımcı olurken cildin sıkılaşmasına ve selülit görünümünün azalmasına da yardımcı olmaktadır. Bununla beraber kişilerin sadece mezoterapi ile mucizevi bir şekilde aşırı derecede incelme sağlanması pek olanaklı değildir. Bölgesel zayıflama amacıyla uygulanan mezoterapinin mutlaka diyet ve egzersiz ile desteklenmesi gerekir.

Kimler Bölgesel İncelme Mezoterapisi Yaptıramaz?

Mezoterapi, cerrahi bir işlem değildir ve genellikle ciddi yan etkilere neden olmaz. Ancak bazı sağlık sorunlarından mustarip olan kişilerin bu uygulamadan kaçınması tavsiye edilir. Gebeler, kalp hastalığı olanlar, diyabet hastaları ve böbrek hastaları bu grubun içerisindedir. Mezoterapi uygulaması almanıza engel teşkil eden bir durumunuz olup olmadığını kesin olarak anlamak için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bölgesel İncelme Mezoterapisinin Faydaları ve Avantajları

Mezoterapinin en büyük avantajı, liposuction gibi kesi içermemesi ve bu nedenle invaziv bir prosedür olmamasıdır. Yarım saat ile bir saat arasında tamamlanan bu işlem hem kısa sürelidir hem de uygulama sonrası hastanede kalmanızı gerektirmez. Hemen evinize veya iş hayatınıza dönebilir ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Cildin yenilenmesini ve pürüzsüz bir hal almasını sağlayan bölgesel incelme mezoterapisi ağrıya neden olmaz. Bu işlem sayesinde kan dolaşımının artması ve metabolizmanın hızlanması sağlanarak yağ hücrelerinin parçalanması amaçlanır. Böylece uygulama yapılan bölgede bölgesel incelme sağlanabilir.

Bölgesel İncelme Mezoterapisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bölgesel incelme mezoterapisi sonrası iyileşme süreci söz konusu değildir ve kişiler alışkanlıklarında bir kısıtlama yapmadan rutinlerini sürdürebilirler. Bununla beraber bölgesel zayıflama amacıyla uygulanan mezoterapi sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar, işlemin etkilerinin pekiştirilmesi ve sürdürülmesi kapsamında değerlendirilir. Örneğin bu tedavi süresince doğru bir beslenme programı uygulanmadığı takdirde kilo vermek bir tarafa kilo alımı söz konusu olabilir. Bu durumda işlemden elde edilen faydaları sonuçlar da görülemez. Bu nedenle dengeli beslenmek ve kilo almaya neden olacak aşırı yağlı ve rafine gıdalardan mümkün mertebe uzak durmak gerekmektedir. Ayrıca düzenli olarak egzersiz yapılması ile kilo kontrolü sağlandığı gibi kilo verme süreci de hızlandırılabilir. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde bölgesel incelme mezoterapisinden maksimum düzeyde fayda sağlanabilir.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

  1. saliha demirtaş dedi ki:

    mrb doktor hnm bölgesel zayıflamak istiyorum göbeğimi bir türlü eritemedim lütfen yardım edin, bölgesel incelme mezoterapisi ile simitlten kurtulabilirmiymi?

  2. Aleynaa dedi ki:

    mezoterapi ile bölgesel incelme nasıl sağlanıyor yani hangi aletler ve yöntelmler kullanılıyor kaç seans yapılmalı?