Zayıflama

Zayıflama Aşısı

zayıflama aşısı

Zayıflama aşısı ile hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz! Diyetin toplamda ne kadar uygulanacağı kilo kaybına bağlı olarak değişir. Hızlı bir şekilde kilo veren kişiler için 3 hafta yeterli olurken, hızlı bir şekilde kilo veremeyenlerin bu diyeti 6 hafta kadar uygulaması gerekmektedir.

Zayıflama iğnesi ve HCG diyeti olarak da bilinen zayıflama aşısı ile hamilelik esnasında salgılanan bir hormon olan HCG’nin diyet ve egzersiz ile kombine edilmesi ile özel bir zayıflama programı uygulanır. Bu aşı daha ziyade gebelik döneminde alınan kiloları vermekte zorlanan kadınlar tarafından tercih dilen bir zayıflama yöntemidir.

Zayıflama Aşısı Nedir?

Zayıflama aşısı, hamilelik döneminde salgılanan HCG hormonu ve yoğun bir diyet ve egzersiz rejiminin bir araya getirildiği etkili bir diyettir. Uzun yıllardır popüler olan bu diyetin savunucuları hiçbir zararı olmadığını söylese de bazı araştırmalar tam tersini göstermektedir. Bunun nedeni esasen bu diyet esnasında yemek kısıtlamasının çok fazla yapılması ve ekstrem düzeyde açlık durumunda vücudun kaçınılmaz olarak olumsuz etkilenmesidir.

HCG açılımı insan koryonik gonadotropin anlamına gelen ve gebeliğin erken döneminde salgılanan bir hormondur. Hatta gebelik testlerinde de kullanılan bir belirteçtir ve kısırlık tedavisinde de kullanılır. Buna ek olarak bu değerin kanda yüksek seviyelerde olması yumurtalık ve testis kanserleri gibi birçok kanserin bir işareti de olabilir. 1954 yılında İngiliz bir doktor olan Albert Simeons tarafından zayıflama rejimi amacıyla kullanımı gündeme gelmiştir ve o günden sonra bir diyet kombinasyonu ile beraber uygulanmaya başlanmıştır.

Zayıflama Aşısı – HCG Diyeti Nasıl Yapılır?

HCG diyet programında günde kalori alımı günde 500 kaloriye kadar düşürülürken aynı zamanda HCG hormonu enjeksiyonu alınıyordur. Kullanım kolaylığı sunması açısından artık HCG, damla ve sprey şeklinde de alınabilmektedir. Bu diyete belirli bir süre boyunca devam edilir ve arzu edilen kiloya inildikten sonra diyet kesilir. Diyete genellikle 3 hafta veya 45 gün kadar devam edilir. Zayıflama aşısı olarak adlandırılmasına rağmen HCG bir hormondur. Bu hormonun kullanılmasının amacı iştahın azaltılması ve böylece diyet esnasında açlık krizleri yaşanmasının önüne geçilmesidir. HCG diyeti genellikle üç aşama olarak uygulanır; bu aşamalar şunlardır:

  • Yükleme aşaması: Bu aşamada HCG hormonu kullanımı başlamıştır ve bu andan itibaren iki gün boyunca yüksek kalorili ve yağlı besinlerden oluşan bir diyetle beslenilir.
  • Kilo verme aşaması: HCG hormonu kullanmaya devam edilir ancak ciddi bir kalori kısıtlamasına geçilir. 3 ila 6 hafta boyunca günde sadece 500 kalori aldığınız bir diyetle beslenirsiniz.
  • Koruma aşaması: HCG hormonu kullanımı kesilir. 500 kalorilik diyetten yavaş yavaş çıkılır. Bunun için kalori alımı kademe kademe arttırılır. Kalori artırımı yapılmasına rağmen 3 hafta süresince şekerli ve nişastalı yiyeceklerden uzak durulur.

Diyetin toplamda ne kadar uygulanacağı kilo kaybına bağlı olarak değişir. Hızlı bir şekilde kilo veren kişiler için 3 hafta yeterli olurken, hızlı bir şekilde kilo veremeyenlerin bu diyeti 6 hafta kadar uygulaması gerekmektedir. Ayrıca bu süreç arzu edilen kilo kaybı sağlanana kadar da tekrarlanabilir. Diyet süresince sadece iki öğün yemeniz tavsiye edilir. Yemekte çoğunlukla yağsız et, yağsız sebze, küçük bir parça ekmek ve meyve olabilir. Her türlü yağ ve şeker bu süreçte diyetten çıkartılmalıdır. İçecek olan maden suyu, şekersiz çay ve kahve içilebilir.

HCG Zayıflama Aşısının Yan Etkileri ve Zararları

Öncelikle belirtmekte fayda var ki HCG zayıflama aşısının, zayıflama amacıyla kullanımı FDA (Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından onaylanmamıştır. Bu diyetin yan etkileri arasında ise baş ağrısı, depresyon ve yorgunluk bulunmaktadır. Diyetin bu tür yan etkilerinin aşırı miktardaki kalori kısıtlaması ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin ve enerjinin karşılanmamasının bu tür etkilere neden olması son derece normal ve anlaşılırdır.

HCG aşısının güvenliği ile ilgili kaygıların bir diğer nedeni de bu enjeksiyonların veya preparatların sadece HCG’den oluşmamasıdır. HCG hormonuna ek olarak zayıflamayı kolaylaştıracak bitkisel takviyeler vb. maddeler de bu karışımın içerisine eklenebilir. Kullanılan preparatların içerisinde ne olduğunun kesin olarak bilinmemesi bazı sağlık risklerini de kaçınılmaz olarak beraberinde getirir.

Bunlara ek olarak bazı uzmanlar HCG iğnelerine tamamen karşıdır. Zira bazı araştırmalar bu diyet esnasında kan pıhtılaşması oluşan vakaların olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle bu diyeti yapmak isteyenlerin olası riskleri ve diyetin etkinliğini mutlaka doktorları ile detaylı olarak ele almaları gerekmektedir.

Benzer Uygulamalar

dr. gönül ateşsaçan'a sor

Dr. Gönül Ateşsaçan Sorularınızı Yanıtlıyor, Cevaplar aşağıda!

  1. seyda eker dedi ki:

    zayıflama aşısı kesin çözüm mü? bu sizdeki diğer zayıflama cihazları daha etkili ise o konuda bilgilenmek ve işlem yaptırmak niyetiindeyim

    ß